fbpx

IT Blog

Uncategorized

For the Record: Sept. 22, 2022 | Queen's Gazette – Queen's University

For the Record provides postings of appointment, committee, grant, award, and other notices set out by collective agreements and university policies and processes. It is the university’s primary vehicle for sharing this information with our community.
Submit For the Record information for posting to Gazette editor Andrew Carroll.
Successful applications for Renewal/Reappointment, Tenure/Continuing Appointment and Promotion 2021-22
Reappointment/Renewal
Joseph Abunassar, Department of Medicine
Jamey Adirim, Department of Psychiatry
Javier Adrian-Gutierrez, Department of Paediatrics
Nazanin Alavi Tabari, Department of Psychiatry
Amarnath Amarasingam, School of Religion
Ramana Appireddy, Department of Medicine
Dustin Atlas, School of Religion
Scott Berthelette, Department of History
Andrew Bickle, Department of Psychiatry
Mark Bona, Department of Ophthalmology
Amanda Bongers, Department of Chemistry
Suzanne Bridge, Department of Critical Care Medicine
Elisa Brietzke, Department of Psychiatry
Steven Brooks, Department of Emergency Medicine
Elizabeth Brulé, Department of Gender Studies
Kathleen Carten, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Denise Castro, Department of Diagnostic Radiology
Marta Cenkowski, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Sanoj Chacko, Department of Medicine
Poulomi Chakrabarti, Department of Political Studies
Elvina Chu, Department of Psychiatry
Che Colpitts, Department of Biomedical and Molecular Sciences
Robert Connelly, Department of Paediatrics
Diana Cordoba, Department of Global Development Studies
Michael Cummings, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Jennifer Day, Department of Geological Sciences and Geological Engineering
Juan Pablo de Torres Tajes, Department of Medicine
Peggy DeJong, Department of Medicine
Michael Derynck, Department of Paediatrics
George DiCenzo, Department of Biology
Genevieve Digby, Department of Medicine
Steven Ding, School of Computing
Cao Thang Dinh, Department of Chemical Engineering
Amir Elmekkawi, Department of Paediatrics
Dale Engen, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Rafael Freire, Department of Psychiatry
Jacqueline Galica, School of Nursing
Jocelyn Garland, Department of Medicine
Laura Gaudet, Department of Obstetrics and Gynaecology
Ragavendran Gopalakrishnan, Smith School of Business
George Gray, Department of Obstetrics and Gynaecology
Christopher Haley, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Timothy Hanna, Department of Oncology
Maxwell Hartt, Department of Geography and Planning
Marisa Horniachek, Department of Obstetrics and Gynaecology
Graeme Howe, Department of Chemistry
Majid Iqbal, Department of Medicine
Jason Izard, Department of Urology
Kelsey Jacobson, Dan School of Drama and Music
Shirin Jalini, Department of Medicine
Mala Joneja, Department of Medicine
Jennifer Kennedy, Department of Art History and Art Conservation
Faiza Khurshid, Department of Paediatrics
Emy Kim, Department of Art History and Art Conservation
Alyssa King, Faculty of Law
Dusan Kolar, Department of Psychiatry
Laura Kroeker, Department of Family Medicine
Reena Kukreja, Department of Global Development Studies
Vinay Kukreti, Department of Paediatrics
Alenia Kysela, Department of Family Medicine
Stephen La Haye, Department of Medicine
Christina Liak, Department of Medicine
Catherine Lowe, Department of Medicine
Fan Lu, Department of Political Studies
Ning Lu, Department of Electrical and Computer Engineering
Paul Malik, Department of Medicine
Marosh Manduch, Department of Pathology and Molecular Medicine
Giusy Mazzone, Department of Mathematics and Statistics
Chris McGlory, School of Kinesiology and Health Studies
Heather McGregor, Faculty of Education
Thomas McGregor, Department of Urology
Glenio Mizubuti, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Ali Na, Department of Film and Media
Jianbing Ni, Department of Electrical and Computer Engineering
Romy Nitsch, Department of Obstetrics and Gynaecology
Majid Pahlevani, Department of Electrical and Computer Engineering
Sarah Jane Payne, Department of Civil Engineering
Santiago Perez Patrigeon, Department of Medicine
Thashika Pillay, Faculty of Education
Armita Rahmani, Department of Emergency Medicine
Ammar Rashid, Department of Family Medicine
Michael Rauh, Department of Pathology and Molecular Medicine
Stuart Reid, Department of Medicine
Kevin Ren, Department of Pathology and Molecular Medicine
Igo Ribeiro, Department of Surgery
Stacy Ridi, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Margo Rivera, Department of Psychiatry
Amrita Roy, Department of Family Medicine
Mahmoud Sakran, Department of Paediatrics
Anupam Sehgal, Department of Paediatrics
Bhavin Shastri, Department of Physics, Engineering Physics and Astronomy
Bikrampal Sidhu, Department of Medicine
Siddhartha Srivastava, Department of Medicine
Elisabeth Steel, Department of Geological Sciences and Geological Engineering
Devin Sydor, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Amar Thakrar, Department of Medicine
Yuan Tian, School of Computing
Anthony Train, Department of Family Medicine
Anita Tusche, Departments of Psychology and Economics
Louie Wang, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Gavin Winston, Department of Medicine
Brent Wolfrom, Department of Family Medicine
Gavin Wood, Department of Surgery
Amy Wu, Department of Mechanical and Materials Engineering
Zijing Wu, Department of Medicine
Laurence Yang, Department of Chemical Engineering
Elise Zalan, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
David Zelt, Department of Surgery
Reappointment and Promotion to Associate Professor
Lindsey Patterson, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Tenure
Ron Levy, Department of Surgery
Shaila Merchant, Department of Surgery
Boris Zevin, Department of Surgery
Tenure and Promotion to Associate Professor
Grace Adeniyi-Ogunyankin, Departments of Geography & Planning and Gender Studies
Thomas Barthelmé, Department of Mathematics and Statistics
Pamela Beach, Faculty of Education
Lenora Duhn, School of Nursing
Rylan Egan, School of Nursing
Ali Etemad, Department of Electrical and Computer Engineering
Nora Fayed, School of Rehabilitation Therapy
Jason Gallivan, Departments of Biomedical & Molecular Sciences and Psychology
Ting Hu, School of Computing
Lisa Kerr, Faculty of Law
Madhuri Koti, Departments of Biomedical & Molecular Sciences and Obstetrics & Gynaecology
Meena Krishnamurthy, Department of Philosophy
Julien Lefort-Favreau, Department of French Studies
Gabriel Menotti Gonring, Department of Film and Media
Jacqueline Monaghan, Department of Biology
Sharday Mosurinjohn, School of Religion
Nicole Myers, Department of Sociology
Lisa Pasolli, Department of History
Colleen Renihan, Dan School of Drama and Music
Brad Rodgers, Department of Mathematics and Statistics
Patricia Smithen, Department of Art History and Art Conservation
Sameh Sorour (posthumously), School of Computing
Kevin Stamplecoskie, Department of Chemistry
Victoria Sytsma, Department of Sociology
Jean Thomas, Faculty of Law
Jue Wang, Smith School of Business
Xiaodan Zhu, Department of Electrical and Computer Engineering
Tenure and Promotion to Professor
Vladimir Kratky, Department of Ophthalmology
Continuing Appointment and Promotion to Associate Librarian
Ken Hernden, Queens’ University Library
Promotion to Associate Professor  
Ramana Appireddy, Department of Medicine
Robert Bechara, Department of Medicine
Jason Beyea, Department of Surgery
Lisa Carver, Department of Biomedical and Molecular Sciences
Tim Chaplin, Department of Emergency Medicine
Susan Crocker, Department of Pathology and Molecular Medicine
Peggy DeJong, Department of Medicine
Dale Engen, Department of Anesthesiology and Perioperative Medicine
Chris Evans, Department of Emergency Medicine
Colleen Grady, Department of Family Medicine
Kelly Howse, Department of Family Medicine
Maria Hussain, Department of Psychiatry
Chandra Joshi, Department of Oncology
Vinay Kukreti, Department of Pediatrics
Joshua Lakoff, Department of Medicine
Aditi Sen Chowdhury, Department of History and School of Religion
Prameet Sheth, Department of Pathology and Molecular Medicine
Anna Tomiak, Department of Oncology
Ashley Waddington, Department of Obstetrics and Gynaecology
Nishardi Waidyaratne-Wijeratne, Department of Psychiatry
Don Thiwanka Wijeratne, Department of Medicine
Fabio Ynoe de Moraes, Department of Oncology
Promotion to Professor
Bram Adams, School of Computing
Nazik Hammad, Department of Oncology
Martin Hand, Department of Sociology
Duncan Hunter, Department of Public Health Sciences
Wenyu Jiang, Department of Mathematics and Statistics
Amer Johri, Department of Medicine
Najat Khalifa, Department of Psychiatry
Rachel Laforest, Department of Political Studies
Ryan Mulligan, Department of Civil Engineering
William Nelson, Department of Biology
Heidi-Lynn Ploeg, Mechanical and Materials Engineering
Matthew Reeve, Department of Art History and Art Conservation
Bernadette Resurrección, Department of Global Development Studies
Erna Snelgrove-Clarke, School of Nursing
Marcus Taylor, Department of Global Development Studies
COVID-19 Information:
Find updates on campus guidelines
Stay up to date with Queen’s Events Calendar.
Find official Queen’s events, as well as community events happening on campus.
About the Events Calendar…

Richardson Hall, Suite 112
Queen’s University
Kingston, Ontario, Canada K7L 3N6
Main Line: 613.533.3410
Editorial Guidelines
@queensuGazette

source