fbpx

Blog Page

Uncategorized

Mount Union places 55 students on Academic All-Ohio Athletic Conference – The-review

The Ohio Athletic Conference has recognized 55 fall athletes to its All-Academic team.
To be Academic All-OAC a student must have been at the school for at least a year and/or have sophomore status, at least a 3.50 cumulative grade point average and maintain varsity status.
Below are the Mount Union students honored:
Men’s Cross Country
Bob Floor, Sr., Alliance, Sport Business
Marcus Ryder, Sr., Mercer, Pa., Civil Engineering
Jack Willett, Sr., Cuyahoga Falls (Woodridge), Civil Engineering
Logan Brown, Sr., Springfield (Northeastern), Computer Engineering
Isaac Vik, Jr., Charlottesville, Va., Exercise Science
Justin Knoch, Jr., Canton (GlenOak), Chemistry
Jeffery Joseph, Beloit (West Branch), Multi-Platform Software Development
Curtis Joppeck, Soph., New London, Exercise Science
Vincent Giumenti, Soph., Dover, Mechanical Engineering
Football
Elijah Burch, Sr., Warren (Warren Harding), Psychology
Jake Scott, Sr., Canton (GlenOak), Exercise Science
Clay Harvey, Sr., Creston (Norwayne), Finance and Risk Management
Riley Fortkamp, Sr., Columbus (Bishop Watterson), Financial Mathematics
Kyle Moore, Sr., Marboro, N.J., Sport Business
Carson Kovath, Sr., Brighton, Mich. (Catholic Central), Business Management
Matt Lilja, Sr., Ashtabula (Edgewood), Civil Engineering
Aaron Hawk, Sr., Lakewood, Calif. (Gahr), Sport Business
Jared Perez, Sr., Canton (Canton South), Sport Business
Mason McMillen, Jr., Wadsworth, Marketing
Thomas Piccirillo, Jr., Findlay (Van Buren), Sport Business
Davis Ward, Jr., Hendersonville, Tenn. (Beech), Mathematics and Education
Ian Sexton, Jr., Dover, Sport Business
Noah Mangan, Soph., Avon, undeclared
Max Craig, Soph., Beloit (West Branch), Business Management
Men’s Soccer
Rylan Wikle, Sr., Olmsted Falls, Biology
Austin Overy, Sr., Perrysburg, Management and Marketing
Josh Palmer, Jr., Kent (Kent Roosevelt), National Security and Foreign Intelligence Analysis
Ryland Black, Sr., Bowling Green, Biology and Spanish
Nick Ganger, Sr., Erie, Pa. (Mercyhurst Prep), Mathematics and Computer Science
Trey Kaminski, Jr., Hudson, Electrical Engineering
Ryan Sarkisian, Jr., Hudson, Exercise Science
Zach Minor, Jr., Uniontown (Lake), Accounting
Matt Sendry, Jr., Brecksville (Brecksville-Broadview Heights), Mechanical Engineering
Patrick Hartup, Soph., Westlake, Exercise Science
Women’s Cross Country
Krissy Tarter, Sr., Alliance (Marlington), Biochemistry
Brittany McCauley, Sr., Ontario, Mechanical Engineering
Savannah Kole, Jr., Medina, Civil Engineering
Brittany Bober, Jr., Twinsburg, Biology
Megan Wertz, Jr., Canton (GlenOak), Exercise Science
Leah Costello, Soph., Geneva, undeclared
Gia Venuto, Soph., Ravenna (Southeast), undeclared
Karley Brightman, Soph., Canton (GlenOak), undeclared
Women’s Soccer
Camryn Nouza, Sr., Van Wert, Human Development and Family Science
Kassity Miller, Sr., New Waterford (Crestview), Biology and Exercise Science
Caitlin Stuart, Sr., Eastlake (Eastlake North), Exercise Science
Gianna Ranallo, Jr., Wickliffe, Nursing
Andrea Decker, Jr., Hilliard (Hilliard Bradley), Nursing
Madison Pepper, Jr., Uniontown (Lake), Exercise Science
Lauren Francesone, Jr., Olmsted Falls, Nursing
Haley Jones, Soph., Beloit (West Branch), Civil Engineering
Women’s Volleyball
Maria Ellesin, Sr., Alliance (Marlington), Business Management
Chase Filicko, Sr., Olmsted Falls (Gilmour Academy), Biology
Allison Guerini, Sr., Elyria, Sport Business
Mollie Thomas, Jr., Canton (Perry), Middle Childhood Education
Julia Kerns, Soph., Willowick (Eastlake North), Biochemistry
Maddie Wentz, Soph., Broadview Heights (Akron Hoban), Exercise Science

source

× How can I help you?