fbpx
Uncategorized

Şirketler için kripto para yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler


2021 yılına geldiğimizde kripto para yatırımı için sadece bireyler değil, Fortune 500’deki şirketler bile harekete geçmiş durumda. Artık kripto paralar yalnızca kişiler tarafından değil, kurumlar tarafından da satın alınıyor. Örneğin Tesla, bu yılın başında 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Ancak bir kurum adına Bitcoin veya Ethereum gibi kripto paralar satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok teknik ve mali konu var.

Kripto para nereden alınır?

Şirketler de tıpkı bireysel yatırımcılar gibi herhangi bir kripto para borsasından ya da bir aracı üzerinden kripto para satın alabilir. Şirketlerin bu platformlara kayıt süreci bireysel bir yatırımcınınkinden biraz daha uzundur, çünkü şirketin kripto paralarına erişebilecek ve bunları yönetebilecek her bir kişi için ayrı ayrı belgeler ibraz edilmesi gerekir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, şirket istediği tutarda kripto para satın alabilir. Ancak Tesla gibi çok büyük yatırımlar için bu hacimlerde yatırımlara aracılık etmekte uzmanlaşmış kurumlarla çalışılması önerilir.

Şirketler için kripto para yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kurumların kripto para yatırımı yaparken, bireylerden daha dikkatli olmaları gerektiği yadsınamaz bir gerçek. Zira şirketler hissedarlar, yönetim kurulu üyeleri, çalışanlar ve ekosistem paydaşları gibi birçok farklı tarafa karşı sorumluluk taşıyorlar. Bunun için bilinmesi gerekenleri aşağıda sıraladık.

Denetime tabi bir aracı seçin

Yatırım yapmak istediğinizde, kayıtlı ve denetime tabi bir oyuncu seçin. Kayıtlı ve onaylanmış aracılar, daha sonra hukuki ve vergisel problemler yaşamanızı önleyecektir.

En önemli konu güvenlik

Bir platform veya aracıyla çalışırken kripto paralarınızı güvence altına almayı düşünün. Bu alandaki bazı aracılar, her para yatırmak veya çekmek istediğinizde imza protokolü tanımlanmış özel güvenlik süreçleri sunar. Bu özellikle şirketler için gereklidir çünkü kurumlar basit bir kullanıcı adı ve paroladan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bir şirket, kripto para cüzdanına yalnızca bir kişinin erişebildiği riskli bir yatırım düzeni kurmamalıdır.

Bazı kripto para platformları, teknik servis sağlayıcıları oldukları için mali otoriteler tarafından denetlenmezler, ancak itibarlarının sağlaması kripto para birimleri satın alacağınız borsayla yapılabilir. Hem teknik güvenlik hem de kripto değişim hizmetleri sunan oyuncular ise mali otoritelerin düzenlemelerine tabidir. Kripto paralar konusunda engin bir bilgi birikimine sahip değilseniz, güvenlikten alım satıma kadar tüm hizmetleri tek bir çatı altında sunan bir platformla çalışmanızı tavsiye ederiz.

En güvenilir kripto paralarla başlayın

İlk yatırımlarınız için stabil kripto para birimlerini tercih edebilirsiniz. Bunların hacimlerini, altlarında yatan teknolojiyi, yaşadıkları güvenlik problemlerini ve güncellemelerini inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Kripto paralara hakim uzmanlar bulun

Kripto para birimleri satın aldıktan sonra, muhasebe ve vergi açısından doğru adımları attığınızdan emin olmalısınız. Bir borsa veya aracı platformla çalışmayı düşünüyorsanız, onlardan halihazırda kripto para yatırımı yapan müşterileri olan muhasebe ve vergi uzmanı şirket önerileri isteyebilirsiniz. Bu konu şirketiniz için önemlidir çünkü muhasebe hataları vergi cezalarıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden kripto para yatırımı yapan büyük şirketler blok zinciri ve kripto konusunda uzmanlara sahip özel departmanlar oluşturmayı tercih ediyor.

Tedbiri elden bırakmayın

Kripto para yatırımına temkinli başlayın, bütçenizin tamamı ya da çoğunluğuyla topyekûn bir başlangıçtan kaçının. Uzmanlar bireysel kripto para yatırımcıları için toplam servetlerinin yüzde 10’unu aşmadan yatırım yapmalarını öneriyor ve bu oran, kurumlar için de geçerli. Kripto para birimlerine yatırdığınız para miktarının her an değişebileceğinin bilincinde olun. Kripto paralar görece yeni varlıklar olduğu için hâlâ ani iniş çıkışlar yaşar. Uzmanlar, kripto paraların hisse senetlerinden daha riskli yatırım araçları olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla şirketler de tıpkı bireysel yatırımcılar gibi kaybetme ihtimalini göze alabildikleri meblağları kripto paraya yatırmalıdır.

× How can I help you?